ریزش مو

بررسی علل ریزش مو و راه های درمان دارویی و تغذیه ای آن

به راستی که ریزش مو یکی از آزاردهنده ترین تجربیات هر فرد در طول زندگی می باشد. ریزش مو معمولا در ابتدا با مشاهده ی مو بر روی شانه سر و گاهی پوست آغاز می شود و به آسانی پیشرفت می کند و حتی ممکن است موجب طاسی کامل فرد بشود. طاسی یکی از بیماری هایی است که بر اثر ریزش بیش از حد مو از کف سر به وجود می آید و می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود.

ریزش مو

در این مطلب قصد داریم به بررسی علل ریزش مو و راه های درمانی این مشکل بپردازیم…

علایم ریزش مو:

ریزش مو چه علائمی دارد؟

1- عقب نشینی مو از پیشانی: یکی از شایع ترین علائم ریزش مو علی الخصوص در بین آقایان،عقب نشینی مو از پیشانی می باشد.این مورد معمولا با افزایش سن در آقایان به وجود می آید.

2- طاسی نقطه ای: برخی از افراد ممکن است ریزش موی سکه ای یا صاف را تجربه کنند. این نوع ریزش مو معمولا فقط بر پوست سر موثر می باشد ولی گاهی اوقات پیش می آید که این نوع ریزش درریش یا ابروها نیز اتفاق بیافتد.

3- سست شدن مو: گاهی اوقات یک شوک عاطفی یا فیزیکی می تواند موجب سست شدن موهای شما بشود. در این نوع ریزش مو، موها پس از شانه کردن و یا شستن یا حتی با کشیدن آرام به مقدار زیادی دچار ریزش می شوند. این نوع ریزش مو همچنین موجب نازک شدن کلی مو می گردد.

4- ریزش موی کل بدن: گاهی اوقات به دلایلی از جمله شیمی درمانی و… افراد دچار ریزش موی تمام نقاط بدن می گردند.

 

بیماری های مرتبط به ریزش مو

• آلوپسی آندروژنتیک: این نوع طاسی در بین آقایان ممکن است خیلی زودهنگام و حتی از سنین نوجوانی شروع بشود. از علامت های این نوع ریزش مو می توان به: کم شدن موها از خط رویش مو در شقیقه ها و کم مو شدن از قسمت بالای سر اشاره کرد. این بیماری می تواند در نهایت منجر به طاسی کامل یا جزئی بشود.

• آلوپسی آندروژنتیک زنانه: این بیماری در بین خانم ها منجر به نازک شدن موها در قسمت جلو و کنار تاج سر بشود. در این بیماری معمولا موهای قسمت جلوی سر در زنان باقی می ماند و بندرت طاسی کامل را تجربه می کنند.

• آلوپسی مربوط به زخم: این بیماری نادر معمولا در زمان آسیب های التهابی و زخم شدن پیاز مو به وجود می آید و موجب ریزش موی دائمی می گردد. این بیماری گاهی اوقات با ریزش موی منطقه ای با خارش و درد همراه است.

• ریزش موی منطقه ای: این بیماری معمولا تکه تکه اتفاق می افتد و منطقه کوچکی از سر را دربر می گیرد. این بیمار ی معمولا شامل ریزش مو در چند منطقه بر کف سر می گردد، اما ممکن است سبب ریزش موی منطقه ای در هر نقطه از بدن که مو دارد مانند ابروها، مژگان، ریش و….. گردد.

 

• تلوژن افلوویوم: این بیماری از ریزش موی موقتی و شدید و ناگهانی به وجود می آید و معمولا پس از یک بیماری یا استرس بزرگ در بدن ایجاد می شود.

• ریزش موی کششی: این بیماری ناشی از کشش مداوم و فشار طولانی مدت برروی موهاست این نوع ریزش مو معمولا زمانی اتفاق می افتد که شما از کلاه گیس یا بافتهای مو استفاده می نمایید ومعمولا در جاهایی که مو کشیده می شود، ریزش مو بیشتر است.

• آناژن افلوویوم : در این بیماری، رویش موها در مرحله آناژن تحت تاثیر قرار می گیرد؛ دلیل این بیماری معمولا مصرف داروهای شیمیایی مانند داروهای درمان سرطان و … می باشد. این نوع ریزش مو معمولا بلافاصله پس از شروع درمان آغاز می گردد، و از حالت telogen effluvium شدیدتر می باشد.

علل ریزش مو:

• تغذیه نامناسب: یکی از علل ریزش مو در بین افراد، دریافت پروتئین و آهن در رژیم غذایی به مقدار کم و داشتن عادات غذایی نامناسب می باشد.

• مصرف داروهای خاص: داروهای خاصی که برای درمان بیماری های مجرای گوارشی، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی و فشار خون تجویز می گردند، ممکن است موجب ایجاد ریزش مو در برخی افراد بشوند.

• بیماری: برخی بیماری هایی مانند دیابت و لوپوس ممکن است سبب ریزش مو گردند.این بیماری ها موجب تضعیف بدن و در نتیجه تضعیف ریشه های مو و ریزش مو می شوند.

• برخی از درمان های پزشکی: شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز می توانند از علل ریزش مو به حساب بیاید. معمولا پس از قطع این درمان ها معمولا موهای شما شروع به رویش می کنند.

• تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی و عدم تعادل در هورمون ها ممکن است موجب ریزش موی موقتی شود. تغییرات هورمونی ممکن است به دلایلی مانند بارداری، زایمان، قطع قرص های ضدبارداری، شروع یائسگی، و کم کاری یا پرکاری تیروئید ایجاد شود. در پی تغییرات هورمونی، ریزش مو ممکن است تا 3 ماه به تاخیر بیافتد، همچنین رویش مجدد موهای جدید نیز ممکن است 3 ماه طول بکشد.

• روش های نگهداری از موها: مواد شیمیایی که برای رنگ کردن، دکلره کردن، و یا صاف کردن و فر کردن موقتی مو استفاده می گردند، چنانچه بیش از اندازه و یا به شیوه غلطی استفاده شوند، سبب آسیب به مو و شکننده شدن آن می گردند. همچنین استفاده بیش از حد از سشوار موجب آسیب رسیدن به ساقه مو و در نتیجه ریزش مو شود.

• عفونت کف سر: عفونت های کف سر مانند حمله قارچ ها و… می توانند به موها و پوست سرتان هجوم ببرند و در نتیجه سبب ریزش مو بشوند. عفونت های قارچی معمولا با مصرف داروهای ضد قارچی، درمان می شوند.

• Trichotillomania: نوعی بیماری روانی می باشد که در آن افراد تمایل زیادی به کشیدن موهای خود را دارند. کشیدن مو از کف سر، سبب کم شدن مو در نقاط کمی از سر می گردد، و ممکن است تا مدتی پنهان بماند.

• مصرف بیش از حد ویتامین A : مصرف بیش از حد ویتامین A میتواند محرکی برای افزایش ریزش مو به حساب بیاید. برای حل این مشکل بلافاصله باید مصرف این ویتامین را قطع کنید تا رویش موها دوباره به روال قبل بازگردد.

• کمبود پروتئین: اگر به دلایلی مانند رژیم یا…. پروتئین به مقدار دریافت نکنید احتمالا بدنتان با متوقف کردن رشد مو این کمبود را جبران میکند. این اتفاق تقریبا تا دو سه هفته بعد از کاهش دریافت پروتئین رخ میدهد.

 

چه زمانی باید برای ریزش مو به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شما به صورت کاملا ناگهانی دچار ریزش مو شده اید، یا در موقع شانه کردن یا شستن موها، ریزش موی شما بیش از حد معمول است، باید هرچه سریع تر به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه نمایید.

 

آزمایش های تشخیصی علل ریزش مو

برای یافتن علت ریزش مو عواملی همچون: سابقه کامل پزشکی، سابقه خانوادگی و ارزیابی وضعیت جسمی در تشخیص علت ریزش مو بسیار موثر است.

چنانچه علت ریزش مو بعد از معاینه مشخص نگردید، انجام آزمایش های نام برده شده امری ضروری به حساب می آید:

• آزمایش کشیدن مو: برای انجام این آزمایش معمولا چندین دسته مو به آرامی کشیده می شود تا مشخص شود چه مقدار از موهای شما ریزش دارند. این آزمون به شما کمک می کند تا مرحله ریزش مو را تعیین کنید و برای تشخیص و جلوگیری از telogen effluvium کمک زیادی بکند.

• نمونه برداری از پوست: نمونه برداری از پوست سر یا چند موی چیده شده از سر، موجب تشخیص زودتر برای اینکه آیا ریزش مو بعلت عفونت است، می شود.

• برداشت بافت: زمانی که در تشخیص علت ریزش مو مشکل ایجاد شود می توان برای اطمینان ازعلت تشخیص از این روش استفاده نمود. برای انجام این تست، پزشک از ابزار دایره مانندی برای برداشت بافت از لایه های عمیقتر پوست استفاده می کند.

 

چه داروهای بر ریزش مو موثر می باشند؟

• ماینوکسیدیل: این دارو یکی از داروهای بدون نسخه تایید شده برای درمان آلوپسی منطقه ای و ریزش موی آندروژنتیک، ماینوکسیدیل می باشد. این دارو بصورت مایع یا کف مانند می باشد، که باید دو بار در طول روز به کف سر مالیده و پس از استفاده ی مکرر مانع از ریزش موها و رویش مجدد موها می شود.

داروی ماینوکسیدیل معمولا بصورت محلول 2% یا 5% در داروخانه ها موجود می باشد. موهای جدیدی که در اثر مصرف ماینوکسیدیل رویش دارند، نازکتر و کوتاهتر از موهای قبلی می باشند. اما این رویش مو برای افرادی که می خواهند کم مویی خود را پنهان کنند، کمک کننده می باشد.

• فیناستراید: این دارو یکی از بهترین گزینه ها برای درمان طاسی مردانه به حساب می آید. این دارو باید بصورت روزانه و به شکل قرص مصرف شود. در اغلب مردانی که این دارو را مصرف می کنند، سرعت ریزش مو کاهش می یابد و برخی افراد رویش موهای جدید در اثر مصرف این دارو را نیز گزارش کنند.
داروی فیناستیرید از تبدیل تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون جلوگیری می کند. دی هیدرو تستوسترون هورمونی است که موجب انقباض پیاز مو شده و فاکتور مهمی در ریزش موی مردانه به حساب می آید..

• کورتیکواستروئیدها: تزریق کورتیزون در کف سر برای درمان آلوپسی منطقه ای بسیار رایج می باشد. در این روش درمانی تزریق بصورت ماهیانه انجام می شود. در این روش درمانی معمولا 4 هفته بعد از تزریق، موهای جدید رویش پیدا می کنند.

• (Anthralin (Dritho-Scalp: این دارو یک داروی ترکیبی می باشد و معمولا به صورت کرم یا پماد در داروخانه موجود می باشد. روش مصرف این دارو به این گونه است که بطور روزانه در کف سر باید مورد استفاده قرار گیرد و با شستشوی بعدی پاک می گردد. معمولا این دارو برای درمان پسوریازیس نیز مورد استفاده قرار می گیرد اما گاهی برای درمان دیگر ناراحتی های پوستی نیز تجویز می گردد.

 

سایر درمان های پیشنهادی برای از بین بردن ریزش مو

عمل جراحی: هدف از عمل جراحی پوشاندن کم مویی شما با استفاده از موهای خودتان می باشد.

پیوند مو: زمانی که روش های معرفی شده ی دارویی در درمان ریزش موی آندروژنتیک موثر نباشند، از روش پیوند مو برای برطرف نمودن ریزش مو استفاده می شود. در این روش، متخصص پوست یا جراح زیبایی، سوراخ های ظریفی بر روی پوست ایجاد می کند که هر سوراخ شامل چند تار مو از موهای پشت یا اطراف سر می باشد. این سوراخ ها در قسمت های بدون مو کاشته می شوند. در ریزش موی ارثی، ممکن است به چندین جلسه پیوند مو نیاز باشد.

اسکالپ ریداکشن یا کاهش پوست سر: در این روش درمانی قسمتی از ناحیه بدون مو برداشته می شود. بعد از برداشت قسمت بدون مو، این فضا توسط بخش های مودار در سر پوشانده می شود. پزشک می تواند پوست منطقه ای که مو دارد را روی منطقه بدون مو بکشد که این اسکالپ ریداکشن، flap نامیده می شود. همچنین می توان از اسکالپ ریداکشن بصورت ترکیبی با پیوند مو استفاده نمود برای اینکه در موارد ریزش موی زیاد، خط مو طبیعی باشد.

 

روش های پیشگیری از ریزش مو

رژیم مدیترانه ای: تحقیقات نشان داده است که با گرفتن رژیم مدیترانه ای می توان موجب تاخیر در ایجاد مشکل آلوپسی آندرژنیک یا همان طاسی مردان یا زنان شد. رژیم مدیترانه ای شامل گیاهان و سبزیجات تازه مانند جعفری و ریحان می باشد که در افزایش سلامتی پوست و مو تاثیر زیادی دارد.

پروتئین: یکی از مهم ترین مواد غذایی که لازم است شما روزانه مصرف کنید پروتئین می باشد. معمولا کمبود پروتئین در بدن می تواند باعث ریزش مو شود.

ویتامینA: طبق تحقیقات انجام گرفته شده یکی از ویتامین های موثر بر افزایش سرعت رشد مو ها می باشد. همچنین این ویتامین می تواند باعث تقویت پوست سر شده و مو ها را بر روی سر حفظ کند.

مصرف مولتی ویتامین ها: دانشمندان نشان داده اند که ویتامین های A ، B ، C و D ، آهن، روی و سلنیوم همه در روند رشد و نگه داری مو مهم هستند. مولتی ویتامین ها را می توانید در بسیاری از فروشگاه ها پیدا کنید اما اگر می خواهید دقیق تر عمل کنید می توانید از پزشک بخواهد تا بر حسب نیازتان برای شما تجویز کند.

مصرف ویتامین D: مکمل ویتامین دی نیز یکی از چیز هایی است که می تواند به رشد مجدد مو های شما کمک کند. البته از آنجا که مصرف بیش از حد ویتامین دی می تواند خطرناک باشد حتما پیش از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.البته به شما پیشنهاد می کنیم حتی الامکان مواد خوراکی حاوی ویتامین دی را در سبد غذایی خود قرار دهید.

مصرف بیوتین: بیتوین یا ویتامین H و یا همان ویتامین B7 یکی از مواد لازم برای سنتز اسید های چرب در بدن می باشد. این موضوع برای رشد مو ها بسیار ضروری بوده و کمبود آن در بدن می تواند باعث ریزش مو شود.

شست و شوی منظم موها: شست و شوی روزانه مو و تمیز نگه داشتن پوست سر می تواند باعث کاهش ریزش مو شود. باید دقت کنید که از شامپوهایی با فرمول های ملایم استفاده کنید چرا که شامپو ها با فرمول های خشن می تواند باعث شکستگی موها و ریزش آن ها شود.

روغن نارگیل: استفاده از روغن نارگیل برای موها می تواند باعث جلوگیری از آسیب دیدن مو شود. همچنین می تواند ریشه مو را تقویت کرده و با افزایش جریان خون در پوست سر رشد آن را افزایش دهد.

روغن زیتون: روغن زیتون می تواند از خشکی و شکستگی مو جلوگیری کند. استفاده از روغن زیتون و رژیم مدیترانه ای می تواند به کاهش ریزش موی ژنتیکی کمک کند.

یوگا: انجام دادن یوگا می تواند تا حد بسیار زیادی از ریزش مو به دلیل استرس جلوگیری کند. شما می توانید ویدیو های آموزشی یوگا را در سراسر اینترنت مشاهده کنید.

ماساژ پوست سر: ماساژ پوست سر احساس بسیار خوبی دارد اما در کنار آن می تواند به رشد موهای شما نیز کمک کند. یک مطالعه کوچک در سال 2016 نشان داد که 24 دقیقه ماساژ سر در روز می تواند به رشد مو ها کمک کند.

 

 


Cresta Help Chat
Send via WhatsApp
Scroll Up