ویتامین B12

همه چیز درباره ویتامین B12

ویتامین B12 مانند سایر ویتامین های گروه B یکی از ویتامین های محلول در آب می باشد. یعنی این ویتامین برای این که وارد شریان های خونی شود در آب حل می شود. بدن انسان می تواند این ویتامین را حداکثر 4 سال درون خود ذخیره کند و مقدار اضافی را از راه ادرار دفع کند.

ویتامین B12 یکی از پیچیده ترین ویتامین ها از نظر ساختاری به حساب می آید. به طور کلی ویتامین B12 به طور طبیعی در محصولات پروتئینی یافت می شود و تولید صنعتی آن از طریق سنتز تخمیر باکتریایی انجام می گیرد.

ویتامین B12چه نقشی در بدن دارد؟

ویتامین ب12 یا کوبالامین یکی از ویتامین های ضروری برای بدن به حساب می آید که وظیفهٔ آن مانند اسیدفولیک، همانند سازی ژن های هستهٔ سلول می باشد. تکثیر سلول ها در بافت عصبی و دستگاه گوارش و مغز استخوان یکی از دلایل ضروری وجود این بیماری در بدن می باشد.

ویتامین ب12 همچنین در تولید و بازسازی گلبول های قرمز خون نقش مهمی ایفا می کند و برای ساخت و تثبیت DNA کمک زیادی به بدن می کند. تولید گلبول های قرمز خون در صورت کمبود ویتامین B12 به شدت کاهش می یابد و در نهایت موجب آنمی یا همان کم خونی در بدن اتفاق می افتد.

 

ویتامین B12 چه نقشی در سلامت بدن ایفا می کند؟

1- ویتامین ب 12 به پیشگیری و درمان آنمی یا همان کم خونی کمک زیادی می کند.

2- ویتامین ب 12 موجب افزایش رشد کودکان و افزایش نیروی بدنی آن ها می شود.

3- ویتامین ب 12 موجب تقویت عضلات قلبی می شود.

4 افزایش قدرت باروری

5- کاهش علائم آسم

6-کاهش سردردهای میگرنی

7-کاهش افسردگی.

8- ویتامین ب 12 به همراه اسید فولیک نقش زیادی در تشکیل لوله عصبی جنین و پیشگیری از نقایص مادرزادی جنین ایفا می کند.

9- افزایش تراکم استخوانی و پیشگیری از شکستگی استخوان

10- تقویت حافظه، تعادل و تمرکز موثر

11- کمک به جذب بهتر چربی ها، پروتئین و مواد نشاسته ای

 

کمبود ویتامین B12 چه علائمی دارد؟

1- ایجاد خستگی مفرط در بدن

یکی از علائم شاخص کمبود ویتامین B12 در بدن احساس خستگی دائمی بدن حتی با وجود خواب کافی است.

2- احساس گزگز بدن

یکی دیگر از علائم کمبود ویتامین B12 بیماری نوروپاتی محیطی است. نوروپاتی محیطی یکی از بیماری ها اعصابی است که از مغز و طناب نخاعی سرچشمه می گیرند و موجب سوزن سوزن شدن و گزگز شدن بدن می شود.

3- کاهش ناگهانی فشار خون

در صورت عدم وجود ویتامین B12 کافی، بدن شما نمی تواند گلبول قرمز تولید کند و درنهایت این موضوع موجب افت فشار خون شما می شود.

4- کم کاری تیروئید

غده تیروئید برای حفظ عملکرد خود نیازمند به چندین ماده ضروری دارد که یکی از این مواد ویتامین B12 است. در صورت عدم وجود B12 کافی در بدن، غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند، و در نهایت موجب کم کاری تیروئید می شود.

5- ناباروری

یکی دیگر از علائم کمبود ویتامین B12 ناباروری و عدم نگهداری جنین در رحم می باشد. کمبود ویتامین B12 همچنین موجب ایجاد تغییراتی در تخمک گذاری زنان می شود.

6- کاهش حافظه

کمبود ویتامین B12 در بدن می تواند موجب کاهش حافظه شود و ابتلا به بیماری زوال عقل را افزایش دهد.

7- سرگیجه

سرگیجه یکی دیگر از علائم کمبود ویتامین B12 در بدن می باشد. هنگامی که ویتامین B12 به میزان کافی در بدن نباشد کاهش اکسیژن در اندام ها را شاهد خواهیم بود. کمبود اکسیژن نیز می تواند سرگیجه، خستگی و احساس کسالت را به همراه داشته باشد.

8- کاهش کیفیت پوست

کمبود ویتامین b12 مشکلات پوستی زیادی را ایجاد می کند. اگر پوست کدر و زردی دارید شک نکنید که کمبود ویتامین b12 دارید.

9- ایجاد اضطراب

کمبود ویتامین ب 12 می تواند موجب ایجاد اضطراب و افسردگی بی دلیل شود. این ویتامین در سنتز مواد شیمیایی مغز نقش مهمی ایفا می کند و به تنظیم خلق و خوی انسان کمک زیادی می کند.

10- دو بینی

کمبود ویتامین B12 موجب آسیب هایی بینایی زیادی می شود. یکی از آسیب هایی که کمبود این ویتامین ایجاد می کند، دو بینی یا تار دیدن و حساسیت به نور و در نهایت از دست دادن بینایی می باشد.

 

روش تشخیص کمبود ویتامین B12 چگونه امکان پذیر است؟

اگر علائم گفته شده را مشاهده کردید می توانید با یک آزمایش خون کمبود این ویتامین را در بدن خود بررسی کنید.

 

چه افرادی بیشتر در معرض کمبود ویتامین B12 هستند؟

افراد دارای بیماری های التهابی روده و بیماری سلیاک، کیس های جراحی لاغری و کاهش وزن و افراد معتاد به نوشیدن الکل و سالمندان معمولا به علت شرایطی که دارند، بیش تر در معرض کمبود ویتامین ب12می باشند.

 

چگونه کمبود ویتامین ب 12را در بدن جبران کنیم؟

روش های متعددی برای جبران کمبود ویتامین ب 12 وجود دارد از جمله متداول ترین روش ها برای جبران این ویتامین در بدن عبارتند از تجویز آمپول، مصرف مکمل، اصلاح رژیم غذایی و درمان بیماری های زمینه ای مانند کرون یا سلیاک می باشد.

 

آیا تزریق آمپول ویتامین B12 تاثیر گذار است؟

تزریق آمپول ویتامین B12 معمولا برای درمان کم خونی استفاده می شود. تزریق این آمپول مزایای زیادی از جمله درمان بیماری هایی پوستی، کاهش استرس و خستگی، افزایش انرژی، خواب راحت، افزایش قدرت حافظه و تمرکز می باشد.

 

تزریق آمپول ویتامین B12 چه معایبی دارد؟

عوارض مصرف آمپول ویتامین ب 12 شامل سردرد، خارش و ورم پوست، معده درد، دل به هم خوردگی، اسهال، درد مفاصل و درد عصب. در موارد نادر بی نظمی در تنفس، تپش قلب، درد سینه، افزایش وزن ناگهانی، ضعف و درد عضلات، گرفتگی عضلات، تشنگی بیش از حد، ادرار بیش از حد، درد پا، گیجی، بی حس شدن بدن، احساس سوزش داشتن، سخت قورت دادن غذا، سرفه کرن، تنفس با صدا، خستگی بیش از حد، تورم دست ها، ران ها، پاها و قوزک پاها و قرمز شدن، درد داشتن و گرم شدن یکی از پاها، قرمزی پوست و جوش می باشد.

 

موارد تداخل دارویی با تزریق آمپول ویتامین B12 :

الکل، آنتی بیوتیک ها، سایمتیدین، کلشیسین، اسید فولیک، متوتروکسایت، نئومایسین، پاراآمینوسالیسیلیک اسید ( Paser)، فنوباربیتال، فنی توئین، مکمل های پتاسیم، پیریمتادین (Daraprim) و برخی ترکیبات ویتامینی.

 

منابع طبیعی ویتامین B12

برخی منابع سرشار از ویتامین B12 شامل:

• انواع ماهی ها

• گوشت قرمز

• گوشت ماکیان و تخم مرغ

• محصولات لبنی همچون شیر، ماست و …

• غلات و حبوبات غنی شده با این ویتامین

 


Cresta Help Chat
Send via WhatsApp
Scroll Up