همه چیز در مورد آنفولانزا (تفاوت بین سرماخوردگی ، آنفولانزا و کرونا …)

آنفلوآنزا یا گریپ (Grippe) بیماری واگیردار می باشد که عامل آن نوعی ویروس آران ای از خانواده Orthomyxoviridae است . این نوع ویروس ها در پرندگان و پستانداران اثر می گذارد و موجب ایجاد عفونت حاد دستگاه تنفسی ، سردرد ناگهانی، درد ماهیچه، تب و ضعف و بی حالی شدید می شود. سه گونه ویروس آنفلوآنزا به نامهای A B C وجود دارد .با وارد شدن به فصل سرما و ابتلای هموطنانمان به آنفولانزا در این بخش از سلامت نمناک مطلبی درباره آنفولانزا ، علائم ، درمان و راه های پیشگیری از این بیماری آماده کرده ایم .

تاریخچه بیماری

آنفولانزا نخستین بار در سال 1933 از راسوها تشخیص داده شد و این ویروس در سال 1918 و در قرن بیستم در بین افراد شیوع پیدا کرد که در همان آغاز موجب مرگ 40 میلیون نفر در یکسال شد . این بیماری با سرماخوردگی اشتباه گرفته می شود اما نسبت به آن، شدیدتر است.امروزه گونه های جدیدتر این ویروس مانند آنفلوآنزای پرندگان یا آنفلوآنزای خوکی نیز شیوع پیدا کرده اند.

علائم سرماخوردگی

سرماخوردگی معمولأ با سوزش و درد گلو آغاز می شود و با سرفه، آبریزش بینی و بعضی مواقع با خروج خلط ادامه پیدا می کند. البته گاهی مواقع کودکان سرماخورده دچار تب بالا نیز می شوند ولی تب به ندرت بزرگسالان را درگیر می کند. علائم بیماری تا ۲ الی ۳ روز شدید هستند و به تدریج خفیف می شوند. سرماخوردگی معمولأ بین ۵ تا ۷ روز طول می کشد ولی سرفه ناشی از آن ممکن است ادامه پیدا کند

عفونت های باکتریایی نیز ممکن است به سرماخوردگی اضافه شوند که در این صورت علائم بیماری شدیدتر و دوره آن طولانی تر خواهد بود. در این مواقع ممکن است عفونت سینوس ها (سینوزیت)، گلو (فارنژیت) یا گوش (اتیت) را درگیر کند.

فقط پزشک می تواند تفاوت سرماخوردگی ویروسی و میکروبی را تشخیص دهد. با تجویز پزشک ممکن است آنتی بیوتیک نیز برای درمان لازم باشد. در این خصوص حتمأ لازم است که اقدام به خود درمانی و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک نکنیم

عامل بیماری آنفولانزا و تفاوت آن با سرماخوردگی

بیماری آنفولانزا با سرماخوردگی فرق دارد چون ویروس هایی که باعث آن می شوند از خانواده متفاوتی هستند. آنفولانزا توسط ویروس های خانواده ” ارتومیکسو ویروس ها” ایجاد می شود که به سه گروه (A,B,C) تقسیم می شوند.

علائم آنفولانزا

تب، تعریق، سردرد، درد عضلات و مفاصل، گلو درد و گرفتگی بینی از علائم آنفولانزا هستند. برخی از انواع آنفولانزا مانند نوع خاصی از ویروس آنفولانزای A  که به آنفولانزای خوکی معروف است، ممکن است با اسهال و استفراغ نیز همراه باشد. آنفولانزا معمولأ بین ۲ تا ۷ روز طول می کشد.

ممکن است آنفولانزا در کودکان، سالمندان و کسانی که مشکلات قلبی – عروقی و یا تنفسی دارند، با عفونت ریه (پنومونی یا ذات الریه) همراه شود. چنین حالتی در افراد سالم کمتر دیده می شود.

باورهای نادرست در مورد سرماخوردگی و آنفولانزا:

در مورد هر دوی بیماری های سرماخوردگی و آنفولانزا باورهای نادرستی وجود دارد. یکی از این باورهای نادرست، درمان آنتی بیوتیکی است که هیچ تأثیری بر روی ویروس سرماخوردگی و یا آنفولانزا ندارد، حتی مشکلات بیمار را بیشتر نیز می کند.

۲ نکته در مورد آنتی بیوتیک ها قابل توجه است:

آنتی بیوتیک ها برای درمان باکتری ها، عفونت های قارچی، و تک یاخته های انگلی مؤثر هستند و هیچ گونه تأثیری بر روی ویروس ها ندارند. از این رو هرگز نباید برای درمان سرماخوردگی یا آنفولانزای ویروسی مصرف شوند.
مصرف بی رویه و خودسرانه آنتی بیوتیک باعث پدیده “مقاوت آنتی بیوتیکی” می شود، به این معنا که باکتری ها در اثر تماس زیاد با آنتی بیوتیک ها راه بی اثرکردن آن ها را یاد می گیرند و گویی آنتی بیوتیک در از بین بردن باکتری ناکارآمد می شود.

بنابر آمار رسمی، مصرف آنتی بیوتیک در ایران ۱۶ برابر استاندارد جهانی است!!!!

یکی دیگر از باورهای نادرست در مورد سرماخوردگی و آنفولانزا این است که قرار گرفتن در معرض هوای سرد باعث بروز این بیماری ها می شود. در حالی که عامل این بیماری ها ویروس است و ربطی به هوای سرد ندارد. به عبارتی در تابستان هم احتمال ابتلا به این ۲ بیماری وجود دارد.

پس دلیل شیوع زیاد این بیماری ها در زمستان چیست؟

در فصول سرد مدارس باز می شوند و کودکان در تماس نزدیک با هم هستند، در نتیجه انتقال بیماری بین کودکان و سپس به خانواده ها و جامعه بیشتر می شود.
در زمستان و پاییز مردم تمایل بیشتری دارند که در فضاهای سرپوشیده بمانند، همین مسئله عامل تسریع انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر است.
ویروس هایی که آنفولانزا و سرماخوردگی را تولید می کنند، در هنگامی که رطوبت هوا کم است یعنی در پاییز و زمستان بهتر و بیشتر زنده می مانند.
در فصول سرد، مخاط بینی و دهان خشک تر است، این مسئله در انتقال ویروس به بدن نقش مهمی دارد.

عوامل مؤثر در بیماری ها

سن: کودکان و افراد مسن بیشتر سرما می خورند چون سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف تر است و دانش و توانایی کمتری برای مراقبت از خود در برابر بیماری دارند. استفراغ معمولا در کودکان بیشتر دیده می شود

کم خوابی و استرس: کم خوابی و استرس سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند و فرد را در معرض انواع بیماری ها قرار می دهند.

دخانیات: سیگار و قلیان چه برای خود شخص مصرف کننده و چه برای اطرافیان او خطر ابتلا به انوع بیماری ها افزایش می دهد چون سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند.

آلرژی: سرماخوردگی و آلرژی دارای علائم مشترکی مثل سوزش گلو و آبریزش بینی هستند. تأثیری که آلرژی بر روی بینی و گلو می گذارد باعث می شود آن ها بیشتر در معرض خطر سرماخوردگی و آنفولانزا قرار بگیرند.

چه زمانی باید فرزند خود را پیش دکتر ببریم؟

در صورتی که کودک شما زیر سه ماه است و تب 38 درجه سیلسیوس یا بیشتر دارد.

اگر کودکتان3 تا 6 ماه است و تب بالای 38.3 درجه سیلسیوس یا بیشتر دارد.

اگر کودک تان بیش از 6 ماه سن دارد و تب بالای 39.4 درجه سیلسیوس یا بیشتر دارد.

اگر کودک شما بیشتر از سه روز تب دارد.

اگر کودکتان سرفه هایش پس از یک هفته خوب نشده است.

اگر کودک شما بیماری های مزمن همچون سرطان، کم خونی داسی شکل، دیابت یا ناراحتی های قلب، ریه یا کلیه دارد.

اگر کودک شما دچار علائمی مانند گوش درد شدید ، خس خس کردن گلو یا سخت نفس کشیدن، دوباره مریض شدن بلافاصله پس از خوب شدن و درمان آنفولانزا و کم آبی بدن دچار شده است.

راه های پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا

واکسناسیون تب های فصلی هر ساله می تواند بدن شما را از سه یا چهار ویروس آنفولانزای رایج محافظت کند . حال این واکسن ها می تواند به صورت تزریقی و یا اسپری از طریق بینی باشد .

  • که متاسفانه امسال بخاطر شیوع بیماری کرونا تقاضای واکسن زیاد شده و تعداد واکسن وارد شده محدود است و فقط به داروخانه های دولتی داده شده که در شرایط خاصی به مردم داده میشه (شرایط سنی . بیماری های خاص و …) و فعلا به ما (داروخانه دکترمسعودی) واکسنی برای توزیع به شما عزیزان داده نشده

البته که تحقیقات نشان می دهد که اسپری محافظت از آنفولانزا برای بینی زیاد تاثیرگزار نیست .

این اسپری ها برای بعضی از افراد مثل خانم های باردار، کودکان بین 2 و سال مبتلا به آسم و مشکلات سینه و سیستم های ایمنی ضعیف پاسخگو نیست .

*واکسن در پیشگیری و جلوگیری از کرونا هیچ گونه تاثیر و کارایی ندارد*

مواد تشکیل دهنده این واکسن ها به مقدار کمی حاوی پروتئین تخم مرغ می باشد که اگر آلرژی خفیفی به تخم مرغ دارید و هنگام خوردن تخم مرغ تاول می زنید، بهتر است که ازتزریقات استفاده کنید .

همه افراد به خصوص کودکان مبتلا به دیابت، سیستم دفاعی ضعیف، کم خونی شدید یا بیماری های قلب، ریه و کلیه هر سال باید واکسن آنفولانزا تزریق کنند.

تاثیر واکسن های آنفولانزا به سلامت بدن کودک شما و چگونگی تطابق واکسن با ویروس، بستگی دارد. در صورتی که کودک بدن سالم تری داشته باشد، این واکسن تاثیر بیشتری خواهد داشت.

اگر پس از واکسیناسیون کودکان، به آنفولانزا مبتلا شوند بیماری آنها سخت نیست.

این واکسن بدن کودک را در مقابل بیماری های مشابه آنفولانزا محافظت نمی کند.

– دستان خود را مرتب بشویید :

حتی می توانید از شوینده های الکل دار استفاده کنید.

– مراقب عطسه و سرفه خود باشید و جلوی دهان تان را بگیرید .

– از شلوغی ها دوری کنید :

آنفولانزا در شلوغی شیوع بیشتری دارد و ویروس آن نیز به مدت 24 ساعت زنده می ماند.

فرزند خود از افراد مشکوک به بیماری دور نگه دارید .

بیماران باید دستمال مورد استفاده را پس از یک بار مصرف فوراً دور بیندازند.

هرگز نباید دستمال استفاده شده خود را درون جیب خود بگذاریدزیرا این کار سبب می شودعوامل بیماری دوباره به بدن انتقال یابند و بتوانند باعث تشدید بیماری شوند

درمان بیماری آنفولانزا

معمولا به افراد مبتلا به آنفولانزا توصیه می شود که استراحت کافی داشته باشند و به اندازه کافی مایعات بخورند اما اگر عفونت شما شدید است، پزشک به شما داروی ویروس کش مثل اوسلتامیویر، رلزنا، راپی واب، ایکسو فلوزا تجویز می کند که این داروها بیماری شما را کوتاه می کند و به پیشگیری از مشکلات زیاد کمک می کند که این داروها معمولا برای افراد مبتلا به آسم نیز تجویز می شود .

اثرات جانبی این داروهای ضد ویروس شامل حالت تهوع و استفراغ است که این اثرات جانبی در صورت مصرف با غذا کاهش پیدا می کند .

بیشتر افراد مبتلا به آنفولانزا به داروهایی مثل امانتادین و ریمانتادین مقاوم هستند که از داروهای ویروس کش می باشد .

استفاده از داروهای مسکن نیز به این افراد توصیه می شود که این مسکن ها می تواند استامینوفن، ایبوپروفن باشند

تفاوت آنفولانزا با کووید-19 (کرونا)

سرخک یکی از مسری ترین بیماری‌هایی است که ما می‌شناسیم. فقط یک نفر می تواند احتمالا ۱۲ تا ۱۸ نفر را آلوده کند. به آن عدد «عدد بازتولید اساسی» یا R0 می‌گویند و دانشمندان از آن برای توصیف میزان مسری بودن یک بیماری استفاده می‌کنند. R0 ویروس زیکا (یک ویروس که از پشه به انسان منتقل می‌شود) بین ۳ تا ۶.۶ است و بسیار مسری است. ولی آنفلونزای فصلی فقط کمی بزرگتر از ۱ است، و کووید-۱۹که ویروس کرونا باعث آن‌ می‌شود فقط ۲ است.

این تفاوت بین آنفلونزا و کووید-۱۹ آن‌چنان بزرگ به نظر نمی‌رسد، مخصوصا وقتی که در کنار این بیماری‌های واقعا مسری به آنها نگاه کنید. بعلاوه، بسیاری از علائم آنفلونزا و کووید-۱۹ بسیار شبیه هم هستند. تب، سرفه، حتی هر دوی آن‌ها بعضی اوقات می‌توانند باعث ذات‌الریه شوند؛ که در نهایت هر دوی آن‌ها می‌توانند کشنده باشند.

پس، فکر کردن به شباهت کووید-۱۹ و آنفلونزا مقایسه‌ی رایج و صادقانه و قابل فهم است که می‌توان انجام داد. ولی صبر کنید؛ برگردیم به همان عدد R0 دوباره. اگر عدد R0آنفلونزا ۱.۳ باشد، به این معنی است که هر نفر ۱ یا ۲ نفر دیگر را بیمار می‌کند. بعد از ۱۰ دور، ۵۶ نفر بیمار خواهند شد. و اگر ما مدل را برای کووید-19 با R0برابر 2 اجرا کنیم، اگر یک نفر بیمار شود، و ۲ نفر را بیمار کند، که هر کدام ۲ نفر دیگر را بیمار کنند …بعد از ۱۰ دور، بیشتر از ۲،۰۰۰ نفر بیمار خواهند‌ شد. این برای آنفولانزا اتفاق نمی‌افتد، چون که کووید-۱۹ خیلی متفاوت است. و درک چگونگی آن، برای درک چگونه واقعا خطرناک است، حیاتی است. و چرا باید ما آن را کاملا جدی بگیریم.

وقتی که شروع به مقایسه ویروس کرونا با آنفلونزا می‌کنیم، ما تقریبا خودمون رو آروم می‌کنیم. ولی متاسفانه، این کاملا واکنش درستی نیست. هر سال، آنفلونزای فصلی سالانه تا ۶۰ هزار نفر آمریکایی را می‌کشد. تا اوایل فروردین 99، در جهان، کووید-۱۹ حدودا ۳۴هزار نفر را کشته است.
ولی دانشمندان انتظار دارند که این عدد بیشتر شود. خیلی زیاد. ده‌ها هزار نفر در سال به خاطر آنفلونزا می‌میرند. ولی ما این (کرونا) را هنوز برای یک سال نداشته‌ایم. ما این را فقط برای چند ماه داشتیم. مشکل در حال آمدن است و ما می‌توانیم آن را پیش‌بینی کنیم؛ و حداقل تا حدودی می‌توانیم ببینیم چه چیزی در حال آمدن است.

اولین تفاوت بسیار بزرگ بین کووید-۱۹ و آنفلونزا این است که چه مدت طول می‌کشد تا شما احساس بیماری کنید. از لحظه‌ای که شما به کووید-۱۹ آلوده شدید، معمولا ۵ روز طول می‌کشد تا علائم آن را احساس کنید. ولی می‌تواند تا ۱۲روز یا حتی ۱۴روز طول بکشد. این دوره‌ی نهفتگی است: از زمانی که شما آن را می‌گیرید تا اولین زمانی که متوجه شوید که بیمار هستید. و دانشمندان به این فکر می‌کنند که شما می‌توانید در بیشتر این دوره مُسری باشید.

در مقایسه، آنفلونزا به طور میانگین دوره‌ی نهفتگی ۲ روز را دارد. شما مبتلا می‌شوید و خیلی زود شما احساس مریضی می‌کنید و می‌دانید که شما مسری هستید. این چیزی است که به آن عادت کردیم.


Cresta Help Chat
Send via WhatsApp
Scroll Up